(Ezt a cikket csak beraktam google fordítóba, a fotók az erdeti cikkben megtekinthetők.)
Először is szeretnék egy kicsit tovább menni, hogy röviden megvilágítsam az azawakh fajta európai történetét, és hihetővé tegyem, hogy elkerülhetetlen és ésszerű a származási országokból, Maliból, Nigerből és Burkinából importált azawakhok használata.
Ismeretes, hogy az európai azawakh tenyésztés kezdetei nagyon kevés kutyán alapultak. Az 1960-as években és az 1970-es évek elején az Azawakh származási területét is magában foglaló francia gyarmatokon alkalmazott francia munkások agárokat hoztak magukkal erről a vidékről, amikor visszatértek Franciaországba. Néhány ilyen állattal megkezdődött a tenyésztés, és létrejött az európai azawakh tenyésztés úgynevezett francia vonala.
A Parigiból importált TOBORO II szuka 1972 és 1978 között négy almot szült négy, szintén származási területről származó kantól. Ezek az AIKAR, AOURAKH, ADIGNAZ és TARGOUI.
Tehát a francia tenyésztőbázis nagy része egy féltestvér csoportból állt.
A Francois Roussel által importált TAHOURA szukának 1975-ben volt alma Oueleda után, aki a Toboro II és Aikar párosításából származó hím volt. Az ebből a kapcsolatból származó L'Azeraf-ot többek között Németországban is tenyésztésre használták.
Kaolát, Toboro II és Adignaz lányát 1979-ben párosították egy másik importhímmel, TAKADAMAT-tal. Ebből az alomból származó Pegga a jól ismert Timgad anyja, aki manapság szinte minden azawakh törzskönyvben megtalálható.
Timgad
A francia vonal valójában csak hét importált állaton alapul, ami a genetikai bázist kezdettől fogva nagyon szűkre szabta.
A Jugoszláviában kialakult származás tenyésztési bázisa még szűkebb, a franciaországival egy időben Dr. Pecar, a Maliban dolgozó jugoszláv diplomata kapott két kutyát, amelyek a mali Azawakh-völgy Menaka régiójából származtak. tól től.
LARA és GAO volt. Az állatokat Jugoszláviába vitték, és ott megkezdték a tenyésztést. 1976-ban DARKOYE SIDI-t, a Burkina Faso-i Oudalan tartományból származó hímet importálták és tenyésztésre használták
Darkoye Sidi, import Burkina Faso
Darkoye a mai mércével mérve kifejezetten rusztikus kutya volt. Manapság nagy bátorságra lenne szükség egy ilyen típusú kutyát tenyészteni, és merem állítani, hogy nehéz lett volna a fajtatiszta nyilatkozat.
Ezeknek a kutyáknak a leszármazottai voltak a svájci, német, csehszlovák és lengyel tenyésztés kezdetei.
A jugoszláv vonal valójában csak 3 eredeti állatból állt.
Gao-t összesen kilenc alkalommal, hétszer saját közvetlen leszármazottaival, Darkoye-t pedig először Jugoszláviában, később Csehszlovákiában és Németországban nyolcszor használták tenyésztésre. Itt is kizárólag a jugoszláv származású szukák számára, amelyek többnyire közeli rokonságban álltak vele, vagy tőle származtak.
Más tenyészállatok hiányában a fent leírt európai azawakh tenyésztés korai időszakában az incesztutikus tenyésztés (= a legszorosabb kapcsolatban álló egyedek párosítása, például a teljes vagy féltestvérek vagy szülők párosítása közvetlen utódaikkal). nem ritka. Ez nagyon gyorsan az állomány genetikai elszegényedéséhez vezetett. Az akár 40%-os szédítő beltenyésztési együttható és az ősök nagy elvesztése volt ennek a tenyésztési stratégiának az eredménye.
Az eredmény köztudottan beltenyésztési depresszió, azaz beltenyésztés-depresszió. H. a vitalitás, a termékenység és a termelékenység csökkentése. A növekvő beltenyésztéssel egyre több génlókuszt foglalnak el ugyanúgy, és ennek megfelelően az utód homogénebbé válik, mind fenotípusosan, mind genotípusosan. A fokozódó homogenizáció miatt fennáll annak a veszélye is, hogy a defektus gének (azaz az örökletes betegségek kialakulásáért felelős gének) "találkoznak", ami az örökletes betegségek fokozott előfordulásához vezethet.
A legjobb példa erre a jugoszláv vonal, amelyet akkoriban súlyosan érintett az epilepszia. Az epilepszia előfordulása nemzedékről nemzedékre nőtt a beltenyésztés mértékének növekedésével.
Az ilyen szoros vonalú tenyésztés eredményeként megfelelő szelekcióval egyre nemesebb és finomabb azawakhok tenyészthetők ki, de ez a túltipizálásnak számító fejlődés gyakran negatív hatással van az anatómiára. Ezt látjuk például a rendkívül keskeny fronton, törékeny lábakon, laza ízületeken, járás elérése helyett lépkedéseken, túl gyenge és rövid alsó állkapcsokon. Ennek eredményeképpen a hímeknél szűkült agyarak és néha a nemi jellemzők hiánya.
Aztán az évek során néhány tenyésztő kezdeményezésének köszönhetően dale a Hochgesand családból, hogy a korábban izoláltan tenyésztett két vonalat tenyésztsék, ami rövid időre jelentősen csökkentette a beltenyésztési fokot, de az ősvesztési együtthatót nem. Ez a hatás érthető módon csak rövid ideig tartott.
Végül, de nem utolsósorban a Coppe család, a franciaországi Kel Tarbanassen kennel nem maradhat szó nélkül, az 1980-as évek közepén megkezdték három Maliból importált kutyájukat, a TEKWELT-et, az EJEKER-t és a C'BABASH-t, kezdetben tisztán import alapon. , majd az Inclusion of a Francia tenyésztésű szuka, Cenerentola des Nomades Bleus címmel.
A kennelükből származó állatok jelentős hatással voltak az egész európai fajtára.
Az európai azawakhok törzskönyveinek túlnyomó többségében megtalálhatók. Például Kel Tarbanassen Firhoun, Guerwane, Gurerouguerou vagy Farah, hogy csak néhányat említsünk.
Ha most ezt a három importot szeretné hozzáadni az európai azawakh tenyésztés klasszikus alapítóihoz, akkor összesen 13 importált állathoz érkeztünk.
Aki a legcsekélyebb ismeretekkel is rendelkezik a modern állattenyésztésben, az egyetért abban, hogy ez még távolról sem elég kiindulási populációnak egy egészséges tenyésztőbázis kialakításához.
Ha az elmúlt 20 évben nem történt volna ismétlődő import a származási régiókból, ma az európai kezdeti rendkívül kicsi népesség miatt aligha lehetne nyugodt lelkiismerettel szaporodni. Európában minden kutya szoros rokonságban áll egymással. Ez persze a tapasztalatlan szemlélő számára nem egyértelmű a törzskönyvekben lassan haladó generációk miatt. Ha azonban megnézzük a törzskönyv korábbi generációit, azt találjuk, hogy szinte mindegyiknek ugyanazok az ősei. Szerencsére egy kicsit „lazult egyik-másik import mostanában.
A válogatott import kutyák bevonása nélkül az azawakh fajta genetikailag már régen elérte volna az út végét.
A fajta genetikai elszegényedését súlyosbította, hogy a 90-es évek közepétől néhány különösen népszerű, sikeres és típusos méneskutya fokozott alkalmazása, az úgynevezett matadortenyésztés, amely populációgenetikai szempontból teljesen értelmetlen volt.
Kel Tarbanassen Firhoun
Az igazán egyedi típusú kan Kel Tarbanassen Firhount élete során összesen 12 alkalommal, Gefell de Garde Epee-t és testvérét, Grebount tízszer használták sikeresen tenyésztésre, és így maradandó nyomot hagytak a fajta típusában Európában. . Ez természetesen egyértelmű „szűk keresztmetszet-hatást” okozott a fajta genetikai helyzetében.
Ha azt képzeli, hogy Európában évente csak néhány alom születik, és ennek a három hímnek, akiknek anyja is teljes értékű testvér volt, nem elhanyagolható százaléka közvetlenül vagy közvetlen leszármazottaitól származik, akkor láthatja, hogy ez egy eredmény. az amúgy is korlátozott genetikai szélesség jelentős szűkítésében.
A fajta európai tenyésztési történetének e rövid ismertetése után minden bizonnyal világos, hogy a fajta származási országából importált azavakhok fokozott és folyamatos használata elengedhetetlen ahhoz, hogy a tenyészpopuláció megfelelő genetikai szélességgel rendelkezzen és hosszú távon garantálni a fennmaradását.
Az 1990-es évek eleje óta a Németországból, Maliból, Nigerből vagy Burkina Fasóból importált azawakhokat egyre inkább beépítik a tenyésztési folyamatba.
De a standardot vezető Franciaországban is számos kennelben találtak mostanában importkutyákkal vagy importból származó első generációs utódokkal rendelkező almokat. Ott hamar megtanulták, hogy a behozott kutyát ne versenytársnak tekintsék, hanem inkább a fajta és a génállomány gazdagításának.
Tainoss, import Burkina
Sőt import kutyák ("Imp. 0 x Imp.0") párosítására is sor került, amelyek jelenleg nem engedélyezettek Franciaországban – igen tekintélyes eredménnyel, további kapcsolatokat terveznek. Íme néhány a tenyésztésre használt importból: Dazol Chenanban, Yarisban és Biyanouban, amelyeket Ursula Arnold, Amanar, Tainoss, Taytok, Azabor, Aurakh Injakok, Taikoussou ak Intangoum, Kela, Tigidit és Agarouf importál, az A.B.I.S. ,Salome, Aikar és Akchi importált Strassner és Eiles-ből, E'Chipie Menaka és újabban Ramzes és Taira is a de Garde Epee kennelből.
Természetesen, ha akarod, megbeszélheted a behozott kutyák "minőségét", mert egyik-másik robusztusabb kutya, amelytől az Európában tenyésztett típus már messzire elköltözött, már ott van. De vajon a behozott vér nélkül tenyésztett kutyák mindig tökéletesek?
Itt elérkeztünk ahhoz a ponthoz, ahol elkerülhetetlenül muszáj
Azok a tenyésztők és állattartók, akik kritikusan viszonyulnak az importált kutyák használatához, nézzék meg a gyakran hirdetett „teremtés legendáját”.
A legszebb színekkel megfestve egy rendkívül nemes állat mitikus lényét, a sivatag kék lovagjainak társát, amelyet a csodával határos módon teljesen elszigetelten találtak valahol az Azawakh legmélyebb völgyében, majd Európába exportálták, hogy ugyanilyen előkelő populációt alapítsanak. Az évek során újra és újra végrehajtott expedíciók a származási régióba, valamint a leltár empirikus rögzítése, amelyet az elmúlt 15 évben több ezer és ezer fotóval dokumentált az A.B.I.S. ellentmondani és „elvarázsolni” ezt a legendát. Így nyugodtan hozzárendelheti őket a mítoszok birodalmához.
C'Babash, Import Mali
Kétségtelen, hogy a nemes kutyák az elsők között voltak importálva, csakúgy, mint a maiak között. De a fajta valamivel "rusztikusabb" képviselői is, mint például a jugoszláv vonalról szóló részben korábban említett Darkoye Sidi, vagy később a Kel Tarbanassen kennelben használt C'Babash - ezeket itt csak példaként említjük. - nem voltak sem nemesebbek, sem tipikusabbak, mint a helyi vélemények szerint átlagosnak minősített közelmúltbeli importkutya. Ennek ellenére tenyésztői elkötelezettségük hosszú távon érdemes volt és nélkülözhetetlen.
Az import kutyák is nagyon sikeresek lehetnek mind a kiállítási, mind a teljesítmény szektorban. Mali, amelyet Rudolf Caster 1982-ben importált az azonos nevű afrikai országból, német bajnok lett. Az Ursula és Reinhard Arnold által 1984-ben Nigerből importált hím Yaris 1986-ban és 1987-ben német bajnok és államgyőztes lett az NRW-ben. Sikeresen futott a versenypályán, és megkapta az elismerést. A szintén az Arnold család által 1986-ban Maliból importált chenani Dazol szuka német bajnok lett, 1988-ban megnyerte az International Derbyt, 1991-ben pedig rövidtávú bajnok, a teljesítményről szóló oklevelet is megkapta. Az Akchi, amelyet 1986-ban Elisabeth Eiles és Hans-Jürgen Strassner importált Maliból, német bajnok lett. Az 1987-ben Elisabeth Eiles és Hans-Jürgen Strassner által szintén importált Aikar Azol Elkor német és osztrák bajnok lett. Az 1989-ben importált Salome szuka Német Champion, VDH Champion és számos állambajnoki címet is szerzett, a Kel Tin-Hinan kennel alapító anyja.
Ch.Taikoussou ag Intangoum, Import Burkina Faso
Amikor 1993-ban egy ABIS expedíció során Burkina Fasóból importált Ch.Taikoussou ag Intangoum szuka lett az év győztese a veterán osztályból 2003-ban, az első osztályú szukák ellen megnyerte a folytatást, amelyek viszont jól nyertek. elfoglalt osztályok. Ekkor 40 szukát regisztráltak (6 x Jü, 2 x JK, 17 x OK, 6 x GK, 6 x SK, 3 x VK). 1995-ben német bajnok, VDH bajnok és bajor államgyőztes is volt.
A 2000-ben importált Taytok szuka, amelyet háromszor használtak tenyésztésre, az első olyan import szuka, amely a "szépség és versenyteljesítmény bajnoka" címet viseli.
Taytok, Import Mali
A sportban az Azawakh hím Azabor, amelyet 1995-ben importáltak az 5. ABIS expedíció részeként, kiemelkedő tulajdonságokat mutatott be. 12 versenyből 9-et megnyert, kétszer megnyerte az állami futamgyőztes Berlin-Brandenburg címet, és szenzációs, 33,70 másodperces időt futott 480 méteren.Ő a C-alom Agg Amaias apja.
Az Alberto Rossi által 1997-ben importált, háromszor tenyésztett kan Tigidit 2002-ben megnyerte a Coursing Európa-bajnokságot. Alberto Rossi a szívéhez nagyon közel álló kanról nevezte el kennelét.
Tigidit, Import Mali
Ha pedig jobban szemügyre veszi az ember, nem lehet nem észrevenni, hogy egy kis tenyésztői tehetséggel és előrelátással milyen gyorsan, néhány generáció alatt tenyésztik ki a fajta rendkívül nemes képviselőit importkutyával. Az összes első és második generációs importált leszármazott sikereinek felsorolása messze túlmutatna a kereteken.
Ennek illusztrálására álljon itt csak egy példa:
Taytok - import Maliból
Taletmot Idiiyat es Sahel - első generáció
Tombouktou Yosal - második generáció
Végezetül annyit kell még elmondani, hogy a modern populációgenetikai ismeretek szerint az import kutyák további tenyésztési felhasználása, beleértve a származási régióból származó egyéb új példányokat is, feltétlenül szükséges lesz ahhoz, hogy fajtánkat „egészséges mancsokra” hozzuk hosszútávú.
A jelenlegi FCI Azawakh Standard elegendő teret hagy a tenyésztési értelmezésnek, bár én személy szerint több szín- és mintavariációt szeretnék látni.
Lehetővé kell tenni együtt és egymás mellett létezést a sportban a fajta genetikai helyzetére vonatkozó eltérő nézetek ellenére, és perspektívát kell adni a fajtának.
Számomra a tenyésztés a generációkban való gondolkodást jelenti.
Ha a német/európai tenyésztők hajlandóak importált azawakhokat bevonni tenyésztési programjaikba a fajta megőrzése érdekében, ezt, ha nem is bátorítani kell, de legalább nem blokkolni, hogy a fajta a jövőben esélyt adjon.
No comments:
Post a Comment